Historia

 

  Młodzieżowy Spiski Zespół Regionalny z Kacwina powstał końcem lata 2010 roku z inicjatywy miejscowej młodzieży. Obecnie Grupa liczy ponad 50 osób, łącznie z najmłodszą grupą taneczną. Początkowo odnawiano choreografię dawniej istniejącego w Kacwinie Zespołu „Majowy Wierch”. Członkowie spotykali się raz w tygodniu i zawzięcie ćwiczyli układ taneczny, który zamierzali zaprezentować w grudniu przed kacwińską publicznością. Wraz ze zbliżającym się dniem 26 grudnia, w którym miał odbyć się debiut grupy, młodzież prosiła o pomoc choreografkę poprzedniego zespołu Panią Marię Wnęk, która zgodziła się na współpracę i kontynuuje ją po dzień dzisiejszy z młodymi tancerzami. Bystry Potok to nazwa powstałej grupy. Jednym z  pierwszych sukcesów było wygranie  VI Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej. Rok później Zespół powtórzył ten sukces. Grupa chętnie bierze udział w różnego rodzaju konkursach i festiwalach nie tylko na terenie naszego regionu. Dzięki staraniom Pani Marii  udało się pojechać do Rumunii , gdzie uczestniczono na „Mládežníckym folklórnym Čerpotoku 2012” .

     Zespół nieustannie się rozwija, zwiedza Polskę i świat uczestnicząc w różnych wydarzeniach kulturalnych m. in. IV Noc Świętojańska w Proszowicach, XXI Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego, Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie, w lokalnych wydarzeniach takich jak coroczna edycja Spiskich Zwyków zimą i Spiskiej Watry latem. W 2015 roku brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Strzegomiu, gdzie wraz z innymi zespołami reprezentowali Polskę. Bardzo mile wspominają ten czas. Dzielą wspomnienia z ludźmi z Egiptu, Nowej Zelandii, Peru, Białorusi. Występowali również za granicą w Serbii, Rumuni, na Słowacji w malowniczym regionie Tokaj na Węgrzech.

     Bystry Potok może tańczyć w rytm spiskiej muzyki dzięki kacwińskiej kapeli w składzie: Bożena Szewczyk, Dominika Trybuła, Szczepan Szewczyk, Jan Pacyga

-która niejednokrotnie odnosiła sukcesy w różnych konkursach.

 

   Dla niektórych to tylko taniec, dla nas- przyjemność, setki wspomnień oraz przeżywanie niezapomnianych chwil w świetnym towarzystwie.